chastest اتصال ایران پروژه فناوری

chastest: اتصال ایران پروژه فناوری اطلاعات مخابرات رییس جمهور وزیر ارتباطات

گت بلاگز اخبار اجتماعی ۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد در کشور وجود دارد / دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان اینکه کارخانجات دخانیات در کشور روبه زیاد کردن هست، گفت: کشور عزیزمان ایران ارزان‌ ترین مالیات بر دخانیات را دارد. اکنون

۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد در کشور وجود دارد / دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات: ۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد در کشور وجود دارد

عبارات مهم : جمعیت

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان اینکه کارخانجات دخانیات در کشور روبه زیاد کردن هست، گفت: کشور عزیزمان ایران ارزان ترین مالیات بر دخانیات را دارد. اکنون بین ۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد داریم.

به گزارش ایلنا، محمدرضا مسجدی در نشست خبری راجع به قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی گفت: در سال 1376 هیات وزیران آیین نامه ممنوعیت استعمال دخانیات و عرضه سیگار و سایر مواد دخانی در اماکن عمومی را تصویب کرد. که با نشانه تامین سلامت مردم صورت گرفت.

۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد در کشور وجود دارد / دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات

وی افزود: در آیین نامه استعمال دخانیات قید شد که در تمام اماکن عمومی مسقف استعمال دخانیات ممنوع هست، سپس اماکن عمومی را تعریف کردند، براین اساس، اماکن عمومی مسقف به اماکنی اطلاق می شود که محل استفاده و مراجعه عموم مردم باشد، از قبیل مساجد، مصلی ها، کارخانجات، بیمارستان ها، درمانگاه ها مطب ها، سالن های نمایش، سینماها، مهمانخانه ها، هتل ها، مهمانسراها، مهمانپذیرها، خوراک سراها، موزه ها، رستوارن ها، گنجینه ها، پایانه ها، ترمینال ها، فروشگاه ها، نمایشگاه ها، اماکن فرهنگی و فرهنگسراها، کتابخانه های عمومی، دانشگاه ها و مراکز آموزشی، ورزشگاه ها، وسایل نقلیه عمومی، موسسات و شرکت های دولتی و عمومی، نهادهای انقلاب اسلامی، بانک ها، شرکت های دولتی و شهرداری ها.

مسجدی ادامه داد: در این آیین نامه تبصره ای قرار دادند، مبنی براینکه مسئولین اماکن عمومی موظف هستند، تابلوی ممنوعیت استعمال دخانیات را در محل های قابل رویت راه اندازی کرده و این عنوان را یادآور شوند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان اینکه کارخانجات دخانیات در کشور روبه زیاد کردن هست، گفت: کشور عزیزمان ایران ارزان‌ ترین مالیات بر دخانیات را دارد. اکنون

او گفت: وزرات بهداشت، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، شهرداری و صدا و سیما و سایر دستگاه های، مکلف شدند، جهت جلوگیری از اعتیاد جوانان کارها مورد نیاز را انجام دهند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: در سال 1385 مجلس شورای اسلامی قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات را تصویب کرد. ماده یک این قانون می گوید، جهت برنامه ریزی جهت مبارزه با مصرف مواد دخانی و حفط سلامت عمومی این قانون مورد تصویب قرار می گیرد.

وی ادامه داد: در ماده 3 این قانون هرگونه تبلیغ مستقیم، حمایت و تشویق مستقیم و غیرمستقیم و همچنین جنبش افراد به استعمال دخانیات ممنوع اکیدا ممنوع اعلام شد.

۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد در کشور وجود دارد / دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات

وی تصریح کرد: مجلس در ماده 18 مکلف می کند آیین نامه اجرایی این قانون ظرف سه ماه به وسیله وزارت بهداشت و همکاری شرکت های دخانیات تدوین و به تصویب هیات وزیران برسد. براساس این دستورالعمل هیات وزیران در تاریخ 1/7/86 آین نامه اجرایی قانون جامع کنترل و مبارزه با استعمال دخانیات را مورد بررسی قرار داد. در این بررسی ها، اماکن عمومی مجدد تعریف می شود، محل هایی که مورد استفاده جمعی یا عموم مردم هست، ازقبیل اماکن متبرکه دینی، بیمارستان ها، درمانگاه ها، سالن های نمایش، قضاهای عمومی، مهمانسراها، مهمانخانه ها، مهمانپذیرها، خوراک سراها، رستوران ها، قهوه منزل ها، کارخانجات، گنجینه ها و غیره دوباره مورد تاکید قرار داده شد و بعد اشاره می شود که استفاه از مواد دخانی در این اماکن ممنوع است و مسئولیت اجرای ممنوعیت استعمال دخانیات در اماکن عمومی با مدیران یا کارفرمایان و متصدیان اماکن عمومی است.

مسجدی گفت: ماده 14 این قانون نیروی انتظامی را مکلف می کند که در کلیه مراحل بازرسی اماکن عمومی و محل های عرضه مواد دخانی همکاری مورد نیاز را انجام داده و در صورت تخلف جرایم را اعمال کند.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات با بیان اینکه کارخانجات دخانیات در کشور روبه زیاد کردن هست، گفت: کشور عزیزمان ایران ارزان‌ ترین مالیات بر دخانیات را دارد. اکنون

وی گفت: از سال 76 بیست سال و از سال 86 و تصویب قانون نیز 10سال می گذرد، ولی چه شد که دوباره مصرف آزادانه قلیان در کشور مطرح می شود؟ یعنی در طی این سال ها کار اساسی صورت نگرفته هست، هرگاه وزارت بهداشت اقدامی را انجام می دهد، سروصدا می شود.

مسجدی خاطرنشان کرد: اخیرا دادستان های کل کشور در مورد عرضه قلیان با استناد به این قانون و سایر دستورالعمل ها، به شدت وارد عمل شدند و در نتیجه سروصداها شروع شد و در این جریان، صنف قهوه منزل ها و واردکنندگان و تولیدکنندگان تنباکو هستند که بیشترین سود را می برند، وارد معرکه شدند.

۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد در کشور وجود دارد / دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات

وی ادامه داد: در دولت دهم برنامه ای تنظیم شد و رییس دولت وقت قهوه منزل ها را از امکان عمومی مستثنی کردند و ما به عنوان جمعیت مبارزه با دخانیات کشور عزیزمان ایران به دیوان عدالت اداری شکایت کردیم و هیات عالی دیوان عدالت اداری دستورالعمل را ملغی کرد و مجدد تایید شد قهوه منزل جزو اماکن عمومی بوده و استعمال قلیان در قهوه منزل ممنوع است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات گفت: وزرات بهداشت به علت اینکه مکلف به اجرای این قانون است و مسئولیت ستاد را دارد، خوشبختانه در دوره دکتر هاشمی در زمینه مبارزه با استعمال دخانیات کارها مورد نیاز را اعمال کرده است.

وی با بیان اینکه توتون های معطری که در قهوه منزل استفاده می شود، مورد پرسش هست، گفت: وزرات بهداشت بیش از 300 نمونه از این توتون ها را مورد آزمایش قرار داده و جز اینکه ازآنها انواع میکروب ها و انگل ها را خارج کرده، مواد روانگردان و مواد اعتیادآور هم کشف شد.

وی بیان کرد: وزارت بهداشت با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کردند، تولید و واردات توتون های معطر باید ممنوع شود. صنف واردکنندگان و تولیدکنندگان که دغدغه سلامت جوانان را دارند به این مصوبه اعتراض کرده و به قوه قضاییه شکایت کردند و در دو یا سه دادگاه رای آوردند و وزرات بهداشت به دنبال این بود که نظر مساعد را کسب کند که در نهایت شکایت به دیوان عالی کشور رفت و دیوان عالی رای بر ممنوعیت تولید و واردات توتون ها داد، ولی این بار این صنف به نمایندگان مجلس متوسل شدند.

دکتر مسجدی گفت: نمایندگان باید بین دو گزینش یکی را برگزینند، یکی قانون و آیین نامه ها جهت حفظ سلامت مردم و دیگری حمایت از صنف تولیدگنندگان و واردکنندگان.

وی با اشاره به اینکه بین ۸۰ تا ۸۸ درصد جوانان معتاد از سیگار و قلیان شروع کردند، گفت: اکنون بین ۲ تا ۲.۵ میلیون جوان معتاد داریم، آیا باید منتظر باشیم که سال به سال جوانان معتاد در کشور زیاد شوند؟

وی با بیان اینکه مجلس باید میان سلامت مردم و این صنف و سود سوداگران تصمیم بگیرد، گفت: نخستین قدم مبارزه با دخانیات را میرزای شیرازی در دنیا برداشت؛ ولی اکنون داریم پسرفت می کنیم، نمی گوییم قهوه منزل ها تعطیل شوند، ولی کار فرهنگی کنند، چای زعفران بدهند، سم به خورد جوانان ما ندهند. وظیفه ماست اوقات فراغت جوانان را با وسایل سالم ارزان پر کنیم.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات کشور عزیزمان ایران خاطرنشان کرد: ما ارزان ترین مالیات را در کشورهای منطقه داریم، حتی نسبت به افغانستان. در صورتیکه اگر درست تعیین شود نیاز مالی طرح تحول برطرف می شود و از ۴ هزار میلیارد در سال شروع و به ۱۱ هزار میلیارد در سال می رسد. ۱۴ درصد افراد جامعه سیگار مصرف می کنند.

وی ادامه داد: مراجع دینی از جمله آیت الله نوری همدانی و آیت الله مکارم شیرازی، کشور کاشت، برداشت، تولید، توزیع و فروش این مواد را حرام اعلام کرده اند. امیدواریم در کمیسیون بهداست و صحن مجلس این عنوان رای نیاورد.

مسجدی با بیان اینکه کشور عزیزمان ایران جزو کمیته مبارزه با دخانیات هست، ولی به معاهده پایبند نیست، گفت: جهت سیگار روزی ۱۰ میلیارد تومان هزینه می شود که بین 50 تا 55 درصد آن سود است و قلیان خیلی زیاد از این سود دارد. متاسفانه شرکت امور مالیاتی هم در بحث قهوه منزل ها جدی ورود نمی کند، در نتیجه مافیای دخانیات سود خود می برد.

وی ادامه داد: ۹۷ درصد سیگار کشور در داخل تولید می شود، درحالیکه کارخانجات دولت در سایر بخش ها رو به ورشکستگی هست؛ ولی در این زمینه قبلا ۶ کارخانه داشتیم الان ۱۸ کارخانه داریم.

دکتر مسجدی افزود: هر یک میلیون نخ سیگار، یک فوت به همراه دارد، در کشور ما بین ۵۵ تا ۶۰ هزار نفر در سال فقط به علت مصرف سیگار در سال فوت می کنند، 10 درصد این میزان نیز سهم افرادی است که در معرض دود سیگار هستند. بر اساس گزارش شرکت بهداشت جهانی، دولت ها ۲ برابر رقمی که افراد خرج سیگار می کنند، خرج سلامت ارزش می کنند.

وی گفت: بیش از 52 بیماری و بیش از 25 نوع سرطان را در ارتباط با سیگار و قلیان می بینیم و در کشور ما 80 درصد علل فوت و میرها، بیماری های غیرواگیر است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات، اظهارداشت: تغذیه مناسب، فعالیت فیزیکی کافی، کنترل دخانیات و کنترل مصرف الکل چهار عامل جلوگیری از بروز چهار بیماری غیرواگیر مرسوم هست؛ البته شرکت جهانی بهداشت عامل آلودگی هوا را هم به این لیست اضافه کرده است.

وی خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه های طرح تحول سلامت این است که فوت های زودرس را کم کردن دهد، دراین راستا قراراست 30 درصد این فوت ها کم شود که باید به چهار فاکتور مهم سلامتی توجه شود.

واژه های کلیدی: جمعیت | سیگار | قانون | بهداشت | بهداشت | دخانیات | دخانیات | سلامت عمومی | استعمال قلیان

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog